12.4.09

Výhody a nevýhody ICQ

Protože hodně lidí v ČR stále používá ICQ, který už by měl dávno umřít, rozhodl jsem se sepsat nějaké výhody a nevýhody komunikačního protokolu OSCAR, tedy toho, co používá ICQ (a také Qip, Miranda, Trillian... na tom opravdu nesejde, všechno to používá stejný komunikační protokol a stejnou síť).
Výhody
 1. Používají to všichni - asi nejpodstatnější výhoda ICQ. Je to založené na silné sociální síti, která je založena na tom "používají to ostatní, musím to používat i já". Jiný komunikační protokol/program používá málo lidí, kteří jsou často neochotní mít nainstalovaný a spuštěný jeden speciální program jen proto, aby se domluvili s jedním či dvěma dalšími lidmi.
 2. Xtraz - pouze u originálního ICQ klienta. Co naplat, hry jsou a budou vždy žádané a prosté přeposílání zpráv už jen nestačí, lidé chtějí od IM klienta více služeb. Protože Internet a IM používají stále nejčastěji mladí lidé, hry jen tak z repertoáru ICQ služeb nevymizí.
 3. Ikonky a barvičky - je to tak, běžnému uživateli je jedno, jestli program funguje či nefunguje dobře, pro něj je důležitý vzhled. Několikrát jsem se setkal s odmítnutím alternativního klienta jen proto, že má "hnusné smajlíky". A to i v rámci různých verzích originálního programu ICQ.
Hmm... to je asi všechno, jiné další výhody mě nenapadají. Tak pokračujme na
Nevýhody
 1. Centralizovaná síť - znamená to, že při výpadku u AOL (poskytovatel ICQ) nefunguje komunikace přes ICQ (ale ani Qip, Trillian, Mirandu, prostě všeho, co tuto síť používá) po celém světě (nebo aspoň nějaké větší oblasti).
 2. Uzavřenost protokolu - důvod, proč Qip, Miranda a další nikdy nebudou fungovat na 100% stejně dobře, jako originální ICQ. AOL prostě specifikaci protokolu nezveřejní, tím by si pod sebou podřízlo větev a jejich produkt by už nikdo nestahoval. Zároveň bojuje proti tomu, aby jejich síť používali jiní klienti, proto občas protokol pozmění a tím vyřadí funkčnost všech těch alternativních klientů.
 3. Diakritika - toho si asi běžný uživatel nevšimne, ale u alternativních klientů to může dělat problémy, protože v protokolu není nijak specifikováno, v jaké kódové stránce se mají stránky přenášet. Klasickým příkladem je ruský Qip, který to řeší tak, že neznámé znaky nahrazuje azbukou, kterou pak vidí uživatelé jiných klientů.
 4. Reklamy - protože AOL musí spravovat servery s účty uživatelů a to není zadarmo, musí žít z reklamy, kterou je originální klient prolezlý.
 5. Licenční podmínky - asi málo uživatelů ví, že v licenci, které odsouhlasili před používáním ICQ, jsou pasáže jako že ICQ nesmí používat uživatelé mladší 13 let, že se ICQ nesmí používat ve firmách, že veškerá komunikace po ICQ je ve vlastnictví AOL. Také je v nich uveden zákaz používání všech alternativních klientů jako je Qip, Miranda, Pidgin... a tedy vás za to můžou bez náhrady odstřihnout od účtu. A také nesmíte reklamu (viz výše) blokovat.
 6. Zákaz alternativních klientů - sice zmiňováno v bodu 5, ale přijde mi to jako tak podstatná věc, že ji zmiňuji zvlášť. Alternativní klienty nesmíte podle licence používat. Jenže každý uživatel a stroj je jiný, na některých platformách (Linux) ani oficiální klient neexistuje, navíc je současná verze 6.5 neuvěřitelný žrout paměti a procesoru a na starších počítačích se téměř vůbec nerozběhne, někomu se nemusí líbit vzhled, reklamy... Oficiálně s tím nemůžete dělat nic.
 7. Nešifrováno - ICQ dlouho nepoužívalo žádné šifrování zpráv. Až od ICQ verze 6 se objevilo aspoň hashované přihlašování přes MD5 (tedy vaše heslo se odesílá šifrovaně), nicméně veškerá další komunikace je nešifrovaná a kdokoliv na stejné síti si může váš rozhovor odchytit. V případě wifi sítí ani nemusí být na vaší síti, stačí se posadit někde k vaší anténě, spustit specializovaný software a odchytávat.
 8. Nelze používat bez přístupu k Internetu - například pro interní firemní komunikaci by se hodilo, kdyby komunikace fungovala nezávisle na Internetu. Internet může vypadnout, můžou vypadnout servery AOL a komunikace je závislá na třetí straně, až to zase nahodí zpátky.
 9. Slabá rozšiřitelnost - bylo sice přidáno a zveřejněno API rozhraní pro Xtraz, ale to je dobré tak na tvorbu her (opět je třeba připomenout, že Xtraz funguje jen v originálním klientovi). Propojenost s webem, sociálními sítěmi, s jinými internetovými službami, to je na velice nízké úrovni.
 10. Nedokonalost protokolu - protokol je napsán celkem jednoduše a primitivně. Použijete-li alternativního klienta, můžete bez problémů posílat zprávy i lidem, kteří vás neautorizovali a spamovat tak donekonečna. Invisible statusy apod. mohou být houby platné, protože zpracování neviditelnosti probíhá až na straně klienta (i když tady si nejsem jist, jestli se to už nezměnilo), takže i přesto můžete vědět, kdo se před vámi skrývá.
 11. Posílání souborů - nespolehlivé, velké soubory se mi tímto nepodařilo přeposlat. Nehledě na rychlost, která bývá celkem mizerná.
Myslím, že pro představu to stačí. Napadají-li vás nějaké další výhody či nevýhody, klidně je zmiňte v komentáři.
Jako alternativu pro ICQ vidím samozřejmě free alternativu jabber. Ale o něm snad někdy jindy.

4 komentáře:

Megs řekl(a)...

Ahoj, moc hezký článek :-) se vším souhlasím, ostatně mé názory na ICQ sis mohl přečíst i na mých stránkách. V hodně bodech souhlasím (vlastně ve všech:D). Jinak musím dodat, že Pidgin je naprosto otřesný klient, ale jiného multi Linux, pokud je mi známo, zatím neposkytuje. Samozřejmě, že tou lepší cestou je například Jabber, kde s podobnými věcmi problém nemáte. A smajlíky má taky dobré - pokud si dáte dobrého klienta, ale to je čistě váš boj a ne otázkou kvality Jabbera.

m1c4a1 řekl(a)...

Je fakt, že Pidgin je děs, ale to je daň za to, že chce být univerzální. Ono taky dělá svoje ten toolkit GTK+, kterej to používá a kterej začíná vypadat stále zastaraleji. Taky bych preferoval něco vzhledově minimalističtějšího... snad vznikne něco takového pro Qt.

Jabber jistě překonává ICQ v mnoha věcech, v některýc ještě zaostává. To snad dopíšu jindy.

g33k řekl(a)...

Snad jen k te rozsirenosti, tedy pouziva to kazdy.... plati hlavne v CR, a par dalsich statech, pokud se budeme bavit o US, tak tam je rekl bych vetsinovi messenger, stejne jako ve francii, v rumunsku je vetsinove yahoo... hodne lidi pouziva gtalk (ktery BTW je "derivovan" z XMMP - tedy jabberu). Takze dost zalezi na tom kde ma clovek pratele a z jake jsou komunity.... ja bez ICQ ziju uz asi 5 let a vubec mi to nechybi.

m1c4a1 řekl(a)...

Tak ano, já jsem to vztahoval na Česko. V Polsku je zas preferovanej Gadu-Gadu. Je to prostě o těch sociálních sítích (v psychologickým slova smyslu), těžko se z nich vymaňuje.