20.12.10

Děkuji, že odcházíte

Českou republikou teď celkem hýbe kauza odchodu lékařů z nemocnic. Podle posledních údajů podalo výpověď přes 3500 lékařů.
Já lékařům fandím. Zaslouží si vysoké platy a lepší podmínky. Když čtu diskuze u zpráv, občas mám sto chutí ty lidi proplesknout. Vůbec netuší, o čem mluví. Zkusím se tady shrnout to, jak to vidím já a proč je dobré, aby měl lékař vysoký plat.

Lékař je jedno z nejdůležitějších povolání, ne-li zcela nejdůležitější. Zdraví máme jen jedno a to si uvědomíme často až tehdy, když s ním máme nějaký problém. A co občas lékaři dovedou, je k neuvěření. Když člověk čte, jak dokázali vrátit slepému člověku zrak, přišít utrženou ruku, rozdělit siamská dvojčata nebo jak díky lékařské péči vymizely nemoci, které byly před stovkou let smrtelné, musí jejich práci pochválit. Denně používáme věci, které stály léta vývoje a pokusů, a bereme je už jako samozřejmost.
Jejich práce se nedá ničím nahradit. Bez počítačů bude vše pomalejší a svět bude jiný, ale budeme žít. Když ubude prodavačů, budou větší fronty, ale prodávat se bude dále a nikoho to na životě neohrozí. Nebudou silničáři, budou se dělat kolony na pár sjízdných silnicích, budou finanční ztráty, mnohé podniky zkrachují, ale člověka to přímo nezabije.

Práce lékaře je namáhavá. Nejde jen o to, že dělají měsíčně obrovské přesčasy a jedou v podstatě ve 100% zápřahu (ne jak kancelářské krysy, co si chodí na hodinku na kafíčku, hodinku na cigárko a po 6 hodinách jdou domů, protože vyplnily těch pár lejster), ale i o velkou zodpovědnost. I lékař je ale člověk a může udělat chybu, kvůli které se nemusí podařit nějaký zákrok. To je pro lékaře stresující. Sice bývá proti takovým chybám pojištěný, ale stresu se nezbaví. Vědomí, že říznutí o kousíček vedle z nich může udělat "vraha", není nic příjemného.
Za co jsou tak moc placeni vrcholoví manažeři? Určitě ne za to, že sedí na zadku na meetincích, občas něco podepíšou a odprezentují. Mají podpisovou odpovědnost. Když se něco pokazí, jde to na jejich hřbet. Ale přiznejme si, že v dnešní době se z toho takový manažer dokáže vykroutit. Platy těchto manažerů se pohybují vysoko nad průměrem, často nad hranicí 100 tisíc měsíčně. Jejich odpovědnost je ale dle mého názoru nižší než odpovědnost lékaře, který řeší způsob operace, na které závisí pacientův život.
A proč má lékař za něco takového jen 40-50 tisíc měsíčně, když manažer má 2-4x tolik? Proč má začínající lékař menší plat než prodavač? Lékaři si rozhodně zaslouží větší částku.
Výše platu ukazuje míru nahraditelnosti. Čím je zaměstnanec snadněji nahraditelný, tím nižší má plat. A kdo může být nenahraditelnější více než lékaři? Asi málokdo. Možná je to smutné, ale prodavače může dělat i člověk, co vychodil základku; nechceš dělat za 10 tisíc hrubého? Tak jdi pryč, máme tady řadu lidí, co za tu cenu dělat budou (samozřejmě hranice nějaké minimální mzdy je také důležitá, ale to je na úplně jinou úvahu; nejsem v tomto asociál, aby to tak nevyznělo).
Aplikujme si to na lékaře. Nechceš dělat za 20 tisíc hrubého? Tak jdi... počkat, ale my ho nemáme kým nahradit! Vlastně ano, můžeme sem nabrat lékaře z východu... ale v Česku je teď taková anticizácká nálada, že by lidi brblali i na toto. Nehledě na fakt, že česká lékařská věda patří ke světové špičce; budete se chtít léčit od nějakého přeškoleného řezníka z Rumunska?
Spousta lidí krátkozrace odsekává, ať si jdou, ale ať zaplatí školné. Ano, školné lékaře je asi nejdražší ze všech vysokoškolských studií (něco kolem 200000 ročně jsem někde četl), ale to by lékař za pár let vrátil na daních. Pokud by vydělával 100000 měsíčně, tak o to dřív. A zajímalo by mě, jestli ty uřvané diskutéry napadlo, že i oni studovali zadarmo z daní; sice jen základní školu, ale ta se taky počítá. A popravdě, pokud by mi měl nějaký lékař svým zákrokem zachránit život, tak mu celé jeho studium zaplatím sám, i kdybych mu to měl splácet celý život. Ti diskutéři, kteří by nechtěli lékařům dát ani korunu, ať se léčí doma sami z nějakých knížek babky kořenářky.

Že jsou lékaři důležití, lze vidět i na současné situaci. Chce jich odejít "jen" nějakých 3500 (s tím, že si mnoho z nich založí vlastní ordinace, neznamená to, že půjdou do zahraničí) a už se diskutuje o tom, že to bude pro ČR mimořádný stav podobně jako povodně. Když stávkovali nedávno úředníci (to jsou ti nahraditelní, viz výše), tak se té trapné demonstraci všichni zasmáli a to jich bylo řádově o dost víc.
Někteří to nazývají vydíráním. Svým způsobem to vydírání je, ale jak jinak chcete v této zemi dosáhnout na zlepšení situace? Obyčejná demonstrace s máváním transparentů k ničemu nepovede, vláda a stát musí poznat, že bez demonstrujících se bude dařit hůř. Což v případě lékařů platí. Vzpomínám si na pár lidí, co se zhruba v půlce roku smáli, že jich odejde jen pár a bude to jen takový bububu, co vyšumí do prázdna. A ejhle, už se to začíná řešit jako kritická situace.

Nejde jen o platy samozřejmě, ale celkově o podmínky ve zdravotnictví (viz http://www.dekujeme-odchazime.cz/13_duvodu_exodu). Lékaři si určitě lepší podmínky zaslouží, kdo říká, že ne, nechť se léčí a operuje doma sám. Já jsem pro, aby měl lékař plat vysoký, několikanásobně vyšší, než je průměrný plat. Tím se do lékařství pohrne více lidí, bude více lékařů, kteří budou stíhat léčit (a pečlivě), budou si svých pacientů i více vážit a to se pak odrazí i ve spokojenosti obyvatel.

Takže lékaři - vydržte a neustupujte. Neříkám přímo odejděte, spíš bych apeloval na vládu, ať přehodnotí svá stanoviska a udělá podmínky takové, abyste odcházet nemuseli. Fandím vám.

9 komentářů:

Mário řekl(a)...

Problém není v platech, ale v principu fungování zdravotního pojištění, které je naprosto zvrácené. Kdyby fungovalo tak jak má a tak jak určuje trh, tak by doktoři měli dvojnásobné platy a také platy přímoúměrné své kvalitě.

m1c4a1 řekl(a)...

Jen v platech to není, ale většina běžných lidí právěže vidí jen ten plat, nic jinýho je ani nezajímá. Na takový přístup byl směřován tento článek.

Kája řekl(a)...

Studuji všeob. lékařství a musím říct, že 17340 hrubého za měsíc je vážně málo. Hlavně kvůli tomu, že když nechci uzavírat smlouvu s nemocnicí (kvůli které bych nemohla otěhotnět) tak si předatestační přípravu hradím sama, navíc na takový plat mi nikdo hypotéku nedá (lol) takže si budu muset platit i nájem atd. atd. nicméně zastávám názor že čerstvý absolvent nemá nárok na vysoký plat...mě by stačilo kdyby mi zbylo pár tisíc na jídlo a odbornou literaturu, uvidíme, jak to všechno dopadne. Zatím pan Heger mluví o nulové hrozbě a vydírání (!)

Anonymní řekl(a)...

Lékaři si pro náročnost, potřebu vysoké kvalifikace a velkou odpovědnost vyšší platy zaslouží. Ale skutečnost, že se svým razantním postupem nepřišli v době růstu naší ekonomiky cca 6% a kdy se kupovala spousta drahých přístrojů pro větší počet nemocnic, než je tomu i v Německu s nejvyspělejším zdravotnictvím v Evropě.

Že s tím přicházejí nyní, kdy země čelí ekonomické recesi (která přišla zvenčí) a navíc položili nůž na krk ministrovi, který je ve funkci několik měsíců a nemá jak situaci ihned vyřešit a nereflektují ani na to, že tento ministr konečně zakročil proti nákupu neúměrného množství drahých (a někde předražených) přístrojů a že nejsou ochotni mu dát ani jeden rok na to, aby s tím něco mohl udělat, považuji za absurdní agresivní počin a nemohu se zbavit dojmu, že jde o mocenskou hru, ve které někdo zneužil dlouhodobé nespokojenosti lékařů. Toto není první útok, který je přes odbory veden, a který se snaží v lidech navodit pocit ohrožení současnou vládou. A je mi líto, že se tak vzdělaní lidé, jakými lékaři bezesporu jsou, nechali k něčemu takovému zneužit. Právem proto ztrácejí sympatie u veřejnosti.

Jitrim47 řekl(a)...

Vám pane doktore, který jste vyoperoval zdravou ledvinu pacientovi, Vám mladý pane doktore, který jste na kardiologii neudržel nervy v klidu a místo pomoci jste na pacienta zvýšil hlas, Vám p. doktore, který jste nechal implantovat kardiostimulátor zdravému pacientovi a zatím ten pacient, kterému kardiostimulátor byl určen, zemřel, a Vám ostatním podobným: děkuji, že odcházíte a své výplaty přenecháte pečlivým odborníkům, berouucím své povolání jako poslání a nechtějí odejít, jsouce si vědomi složené Hypokratovy přísahy. Jiří Plzeň

Jitrim47 řekl(a)...

Opravuji: "Hippokratovy"

m1c4a1 řekl(a)...

Lékaři už Hippokratovu přísahu nějakou dobu neskládají. Pochybuju, že nějaký lékař ubližuje pacientům naschvál, takovým jsou jen promile a podobný vzorek narušených lidí se najde všude. Výpověď podávají i zkušení profesoři, aby podpořili mladé lékaře.
A zvýšenej hlas? To pramení z vyhoření, který je dáno tím, že doktor dře 12 hodin denně; já bych po několika letech bral lidi jen jako položky na seznamu taky. Co mě otravují za mrzkej plat.

m1c4a1 řekl(a)...

Jo a ještě jsem k tématu našel jedno moc pěkné povídání: http://www.zbynekmlcoch.cz/info/ruzne/prumerne_platy_lekaru_v_cr_2010_2011_tabulka.html.

Jitrim47 řekl(a)...

Obnovený lékařský slib (1990) Zákon o vysokých školách č. 172/90 Sb. Promotor: ”... Slíbíte tedy: Především: že si budete vědomi poslání vzdělání a vědy pro společnost, že budete stále usilovat o společenský pokrok a šťastnou budoucnost lidstva, že své vědomosti a svou činnost zaměříte ku prospěchu všech lidí a své povinnosti budete konat řádně a svědomitě, že budete stále prohlubovat vědecké poznání, ke kterému tato věda došla, a v něm budete dále pokračovat. Dále: že budete podle svých možností a svého nejlepšího svědomí řídit život zdravých i nemocných vždy jen k jejich prospěchu, že zachováte svůj život a své lékařské umění čisté a bez jakéhokoli provinění a že budete mít na zřeteli JEN DOBRO ČLOVĚKA, že to, co uvidíte nebo uslyšíte při provádění svého povolání nebo vůbec v životě lidí, co by nemělo být zveřejněno, zachováte v tajnosti. Konečně: že vždy uchováte ve vděčné paměti Univerzitu Karlovu a její lékařskou fakultu, na níž dosáhnete titulu doktora všeobecné medicíny. Jste si dobře vědomi, k čemu se zavazujete a jste připraveni složit tento slavný slib na své dobré svědomí?“ Doktorandi: “Slibuji.“