15.11.08

Moje počítačová vize - webtopy

Každý jistě ví, co je to operační systém. Ti méně znalí ví, že je to synonymum pro Windows, ti zkušenější znají i nějaké jiné systémy. Existují jich stovky, pro desktop nebo běžné použití jich však jsou použitelné jen desítky nebo spíše jednotky.
Dále je každému jistě jasné, že Internet patří k největším objevům lidstva, který dokázal v dost krátké době úplně změnit moderní společnost. Informace se stávají stále cennější, vyžaduje se rychlost a snadnost jejich dohledání (vidíme, jak emaily ustupují IM komunikaci), stoupá potřeba po mobilitě (velký boom a rozmach nákupů přenosných notebooků).
Zároveň roste popularita webových aplikací. Web 2.0 je sice spíš marketingový termín, ale je všem jasné, že web dneška vypadá zcela jinak, než web před 10 lety (a už probleskuje, opět mezi "nevzdělanou" byrokracií a marketingem a jinou obchodní pakáží, termín web 3.0). Základem jsou webové aplikace, komplexní velká řešení, kde uživatel nejen čte, ale generuje svůj vlastní obsah. K nejznámějším patří asi světové weby jako myspace nebo Facebook, náš český největší portál libimseti se s tímto ani zdaleka nemůže ještě srovnávat. A samozřejmě Google a jeho služby, zavánějící Velkým Bratrem. Na jeho aplikacích jde vždy krásně vidět, kam se bude budoucnost webu ubírat. Lidé chtějí mobilitu, chtějí odkudkoliv přistupovat ke svým datům a dokumentům. Google jim v tom jde vstříc.

Daleká, ale ne zas tak moc, budoucnost se podle mého názoru skrývá v tzv. webtopech neboli web desktopech. O co jde? Je to "operační systém", který celý běží ve webovém prohlížeči. Idea je to jistě krásná - pracujete ve webtopu, prohlížíte stránky, hrajete nějaké hry... něco vás vyruší a musíte se zvednout a jít. Dojdete domů, přihlásíte se k vašemu webtopu a na obrazovce máte úplně to samé, co na jiném místě. Nepotřebujete si s sebou tahat notebook, protože v budoucnosti budou místa s přístupem k Internetu úplně standardní záležitost (tipuji s příchodem IPv6, umožňující snadné připojení bez jakéholiv nastavování uživatelem, IPv6 adresy nebudou tak drahé, protože jich je téměř nevyčerpatelně) - odkudkoliv budete moci přistupovat k Internetu a hlavně vašemu webtopu.
Idea je to krásná a lidé se na to polepí jako vosy na med. Popravdě i mně se tato myšlenka zamlouvá. Co se mi nelíbí, že je to celé postavené na bezestatovovém chudákovi protokolu HTTP, který na to prostě není stavěný. Stabilita aplikací založených na AJAXu je dost vratká, stačí klepnout na tlačítko Zpět v prohlížeči a chování takové aplikace či nedejbože "operačního systému" se nedá předvídat. Že to bude nechutně pomalé, dokud se nerozšíří běžně tak 50Mbps linky (zvlášť v ČR je to s broadbandem oproti zbytku EU dost mizerné), o tom není třeba polemizovat.

Nicméně nejspíše se tomu nevyhneme. Běžného uživatele nezajímá, jak to chodí uvnitř, jeho zajímá to eye-candy a jak to chodí. Internet není jen protokol HTTP (~ web), jsou to další a další protokoly, HTTP se však díky webovým stránkám rozšířil nejvíc a proto je využíván ke všemu možnému. Kdyby se na tyto aplikace použil jiný, specifický protokol, běželo by to jistě rychleji, stabilněji, bezpečněji... jenže to uživatele nezajímá. No uvidíme, jednou to krachnout musí. :-)

A na závěr ukázka, jak takový webtop vlastně vypadá (ano, všechno to běží ve webovém prohlížeči):

Žádné komentáře: