12.6.10

Sbohem, FIT VUT

Před pár dny jsem se dozvěděl nemilou skutečnost - na FIT VUT končím. Důvody byly dva: nepodařilo se mi udělat jeden předmět (který už jsem jednou zvládl a nebyl mi uznán) a nebylo mi uznána žádost o odložení termínu odevzdání diplomové práce.
S diplomkou to bylo takové komplikované. Magisterský obor opakuji a když jsem ho měl poprvé, diplomku jsem již začal tvořit. Pak jsem byl vyloučen, znovu jsem si podal přihlášku, znovu jsem zkusil magisterské studium. Když nastal čas dělat diplomovou práci, zašel jsem za svým vedoucím, kde jsem se dozvěděl, že se v zimním semestru muselo něco podepisovat; to jsem neřešil, protože jsem myslel, že to mám vyřešené už z minulého studia. A ještě větší problém byl, že téma diplomové práce, které jsem načal, minulý rok vypracoval a dokončil jiný student (dokonce ve své diplomové práci citoval tu mou semestrální, milé :-). Musel jsem tedy vytvořit zadání úplně nové, což naštěstí ještě uznat šlo, avšak se šibečním termínem: diplomku jsem musel odevzdat komplet hotovou do 2 měsíců. To opravdu s plným pracovním úvazkem a jedním velkým projektem navíc doopravdy nešlo. Proto jsem požádal o posunutí termínu odevzdání. Tomu nebylo vyhověno, tím pádem jsem nesplnil studijní předpoklady a nepustí mě ani ke státnicím. A protože již opakuji, znamená to vyloučení ze studia. Že jsem neudělal SNT byla už jen formalita, protože k čemu by mi byl hotový předmět, když mě ke státnicím stejně nepustí (avšak musím říct, že výsledky té zkoušky opravdu neodpovídaly těm týdnům, co jsem se na ni učil; hodnocení 0 nebo plný počet bodů prostě není správné).

Kupodivu mě vyloučení nijak moc nezlomilo. Pravda, 4 roky jsem studoval a titulu Ing. nedosáhl. Na druhou stranu jsem získal aspoň nějaké vědomosti, které se mi sice z 80% nebudou v životě hodit, ale jsem rád, že je znám. Důvodem, proč jsem celkem v klidu, je ztráta motivace školu dodělat. Opakoval jsem stále ty samé předměty, nic nového jsem se nedozvídal, rostoucí buzerace ze strany nového děkanátu (minimální počty bodů, (ne)uznávání předmětů atd.), měl jsem už slušnou práci, ve které titul není tak moc třeba. Jediným důvodem bylo uspokojení potřeb rodičů a prarodičů, kteří tady to do hloubky nevidí a zajímá je spíš jen fakt "mám/nemám titul", a také svůj osobní pocit, že na to mám.
A popravdě, myslím si nadále, že na to mám. Nechci, aby to znělo jako nějaké chvástání, ale s pár inženýry od nás jsem se bavil a oni nevěděli prostě nic. Zkouškama se nějak proopisovali, projekty si koupili a nadrtili se až na státnice, které zas tak těžké nejsou, pokud víte aspoň něco (všichni známe, jak to chodí u maturity). V tomto jsem byl asi moc poctivý, ale aspoň mám čisté svědomí.

Kvůli výše uvedeným důvodům nezahazuji magisterský/inženýrský titul úplně. Přemýšlím, že si dám rok dva pauzu, abych získal motivaci, a pak zkusím titul získat, ovšem na jiné škole. FIT VUT nenabízí dálkové studium a denní se při práci opravdu nedá. Obávám se, že to bude trochu na úkor kvality, protože do té školy už nepůjdu kvůli vědomostem, ale opravdu jen kvůli titulu. Idealistické myšlenky, s kterými jsem na výšku nastupoval, jsou pryč.

A jak FIT VUT hodnotím celkově?
Musím říct, že ta škola určitě naučí programovat. Naučí člověka dělat projekty, pracovat v menších týmech a naučí ho základy od všeho možného v IT. Takže pokud se někdo chce naučit používat různé nástroje a rychle se učit nové věci (jazyky, nástroje), je ta škola ideál.
Na magisterském studiu už to bylo horší. Bakalář vám stačí k tomu, abyste bez problémů našli práci v IT. Detaily se naučíte tam a nebo samostudiem. Ovšem s tím samostudiem je háček. Škola je časově dost náročná, co se projektů, půlsemestrálek a laboratoří týče. Není to typ školy, kdy na to celý semestr kašlete a na konci se akorát naučíte na zkoušky. S touto školou těžko budete studovat ještě nějakou další, jak to mají často lidé na humanitně zaměřených univerzitách. Pokud chcete pracovat na plný úvazek při studiu, zvažte, jestli jste opravdu dostatečně geniální. Abych se vrátil k tomu samostudiu: pokud vás něco zajímá, nebudete mít moc času věnovat se tomu do hloubky, protože vás budou otravovat povinnosti z jiných předmětů. Projekty většinou nejdou zkombinovat ve více předmětech (znám člověka, co to zkoušel a výsledkem bylo 0 bodů, když se to profláklo), časově budete opravdu vytížení. Takže pokud máte nějaký další koníček, budete mít opravdu nabitý program.
Zde se mi líbí přístup např. Masarykovy univerzity, kde je sice více teorie a méně projektů, ale člověk se tam může více věnovat tomu, co ho zajímá. Pokud má člověk opravdu zájem, programovat se naučí i tam, to se nebojím.
Co může na FIT VUT odradit, je přístup některých vyučujících. Pedantické vyžadování některých fakt (nikoho nezajímá, že víte, o co jde, musíte to napsat přesně formálně jako ve skriptech), obviňování z plagiátorství v případě úkolů na 20 řádků, které se ani jinak napsat nedají, vyžadování znalostí, které se na přednášce ani ve slidech neprobíraly... ale asi je fakt, že takoví budou všude, že to nezávisí na škole. Možná jsem měl jen smůlu, že jsem na takové narazil.

Takže jsem rád, že jsem na této škole byl a zároveň jsem částečně rád, že tam už končím. Konečně budu mít po 7 letech volno okolo Vánoc a konce roku, nebude mě to rozptylovat v práci (člověk se špatně soustředí na pracovní projekt, když ví, že ho čeká projekt školní) a budu mít čas se ve svém volném čase věnovat projektům, které mě zajímají. Sbohem, FIT VUT.

3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Ne sociálka, pracák, finančák nebo katastr... Největší idioti/zmrdi jsou na studijních odděleních vysokých škol.

Moje zkušenost: Proč jsem nedokončil matematiku na MFF UK? Mám diagnostifikovanou dysgrafii a pouze nestíhal jsem písemnou část zkoušky z Angličtiny; všechny ostatní studijní povinosti jsem měl již splněné. Na základě doporučení klinického psychologa jsem požádal o individuální studijní plán bez Angličtiny (řešení běžné v civilizovaných zemích), což mi zamítli. Požádal jsem o úpravu zkoušky a možnost psát písemný test na PC a podstatné prodloužení času, to mi také zamítli a nabídli mi pouze směšné navýšení času dvouhodinového testu o deset minut, což jsem pochopitelně odmítl. Podal jsem stížnost na univerzitu pro diskriminaci osob se zdravotním handikepem k rukám Ministerstva školství, které vzhledem "k nezávislosti" vysokých škol podstoupilo podání přímo na UK, která posoudila několika slovy po pěti měsících(!) podání jako neopodstatněné.

Nejdřív jsem si myslel, že jde o ojedinělý případ fachidiotů "s razítkem". Bavil jsem se o tom s psychologem, který vypracovával posudek, ale nejde o nic ojedninělého. Např. student 5letýho oboru na začátku semestru v třetím ročníku měl automobilovou nehodu, dva měsíce ležel v komatu a pochopitelně nesplnil studijní povinnosti. Vyloučili ho, protože si včas nepodal žádost o přerušení studia ze zdravotních důvodů!

Závěr : akademické papaláše nakopat!

hraboš řekl(a)...

To víš, oni Ti akademičtí papaláši totiž většinou od dob komunismu sedí pořád na stejných židlích a nic moc pořádnýho neudělali. Proto mnozí z nich mají jako potěchu každej rok vylifrovat třeba 30% studentů. Podle mě lidi co mají profesorství na VŠ jako HPP jsou pro společnost úplně zbyteční...

Anonymní řekl(a)...

Sice už je to hodně s odstupem, ale tohle není problém akademiků jako takových, ale:
1. ježibab na studijním
2. ježibab učících jazyky