3.6.10

Xbox 360

Před několika týdny jsem získal novou hračku, herní konzoli Xbox 360 Arcade. Jak asi většina ví, v Mountfieldu probíhá akce, kdy k nákupu dostanete i tuto konzoli; tak jsem k němu přišel i já. Tak vám tu napíši některé moje prvotní zkušenosti.

Konzoli jsem vybalil, zapojil (konečně jsem po letech využil tu starou televizi, na kterou léta sedal jen prach) přes A/V vstup, zapnul. Ovladač mám bezdrátový, což je velmi pohodlné, můžu se rozvalit kde chci a jak chci a nejsem omezen kabelem.
Nevýhodou bylo, že Mountfield nedodává žádnou alespoň startovní hru, nemohl jsem si tedy konzoli hned vyzkoušet. Připojil jsem konzoli k Internetu a rozhodl jsem se připojit k Xbox Live, což je služba, která umožňuje stahování různého obsahu, převážně her, do této konzole. Tady jsem narazil na první problém - Xbox Live neumožňuje registraci z České republiky! Musel jsem tedy vytvořit falešné údaje a nakecat tomu, že jsem odněkud z Velké Británie.
Konečně jsem se dostal k Xbox Live a mohl jsem procházet službami. Kromě her tam lze poslouchat internetová rádia, sledovat videoklipy, filmy, reportáže, dokumenty, dokonce číst statusy na Facebooku nebo na Twitteru. Když jsem si však chtěl stáhnout nějakou hru, zle jsem pochodil. Koupená konzole obsahovala jen 512MB místa pro ukládání obsahu, což je šeredně málo, když dnes mají hry i dema kolem 1GB. Po delším hledání jsem našel pár demíček, jako je Atomic Bomberman, které měly "jen" pár desítek MB (kde jsou ty časy, kdy se takové hry vešly na disketu s 1,44MB).
Následovala tedy další investice. Koupil jsem 250GB disk (myslím, že za 1600 Kč) a druhý ovladač s akumulátorem (kolem 1000 Kč), který umožňuje hraní i při nabíjení. Přerušovat hraní kvůli tomu, že nemám baterky a hledat jiné po celém domě, to mi za ty budoucí nervy nestálo. Disk se snadno zacvaknul do konzole, pomocí přiloženého DVD jsem provedl migraci dat z 512MB interního disku na externí 250GB a mohl jsem stahovat dema ostošest.

Nebudu moc rozebírat kvality her, každopádně musím uznat, že grafické zpracování je u těch high-endových her skvělé. Hry již tolik nehraji, v paměti mám spíš ty starší a můj notebook lepší grafiku, než kterou nabízí např. Source z Half-life 2, neutáhne. Prostě jsem na tu Xboxí čučel jak péro z divanu. :-)
Na ovladač jsem si zvyknul také celkem rychle. Tlačítka bývají ve většině her stejně nastavená, takže můj první laický pohled "k čemu je tam tolik páček a čudlíků??" už je minulostí.

Po čase přestala krátká dema bavit a koupil jsem si 2 hry - Need for Speed: Shift a Call of Duty: World at War. Možná to nejsou nejnovější hry, ale to mi nijak nevadí, pro mě ty hry nové jsou. A vyšly celkem jen za pár stokorun.
Obě hry jsem si zamiloval, naučil se na nich pořádně používat ten ovladač (hlavně u CoD jsem se bál, jak se mi s tím joystickem bude zaměřovat, ale po pár hodinách hraní to jde celkem bez problémů), zkusil si online hraní... a tady jsem narazil na první problém. U hry CoD se často vybere mapa, která není součástí hry a je třeba mít příslušný map pack (samozřejmě koupený). Jinak vás to ze hry vyhodí s příslušnou hláškou. Po nějaké době mě to začalo štvát a řekl jsem si, že si ten mappack teda koupím. Problém nastal, když jsem zjistil, že s mým anglickým účtem (kam jsem musel zadávat adresu kvůli vyúčtování, celkem peklo najít funkční anglické PSČ) nejde platit přes PayPal. Tak jsem se na to vybodl a až mě někdy za pár týdnů chytne chuť, možná to zkusím zase ošidit.

Vsuvka: vůbec se nedivím, že lidé znechucení takovým přístupem kradou software. Lidé chtějí platit, ale když už je to relativně levné, tak to není dostupné. Ty společnosti si to dělají samy. Pokud tady v ČR něco upirátím, tak jsem nic neukradl, když se to tady ani nenabízí, ne?

Každopádně jinak s konzolí spokojenost. Jediné, co by to chtělo, tak je pořádná obrazovka. Ta má televizka s 30 cm úhlopříčkou je dobrá tak leda pro hraní na starých 8bitových konzolích, ale ne na Xbox 360. Časem si koupím i pořádnou obrazovku s metrovou úhlopříčkou, pak si ty hry vychutnám pořádně. :-)

Update
Před pár dny mi vypršelo Gold členství na Xbox Live, které jsem získal na měsíc zároveň s konzolí. Bez tohoto členství nemůžete hrát online hry, což vidím jako dost zásadní problém! Tím pádem se např. Call of Duty degraduje jen na pár hodin hraní. Pokud nehodláte za toto členství platit nebo se vám nechce obcházet všemožné problémy s platbou (viz výše), doporučuju kupovat hry, u kterých máte zaručeno, že vám vydrží na hodně hodin hraní v single playeru (a nebo jde hrát po lokální síti, ale tuto možnost opravdu nemám).

Žádné komentáře: