17.4.11

Nová práce v Seznam.cz

Někteří už to možná ví, někteří ne, tak to sepíšu veřejně. Od 1.4. 2011 mám novou práci programátora ve firmě Seznam.cz, kterou zná snad každý uživatel českého Internetu.
Proč jsem skončil v původní práci? Nebudu to nijak obšírně rozebírat, prostě to bylo z organizačních důvodů. Práce se mi tam líbila a dala mi myslím celkem dost zkušeností, jak to chodí ve větší firmě. Po oznámení výpovědi jsem začal hledat novou práci, zkusil jsem to ve dvou firmách přímo, ne přes personální agentury (stejně jsem věděl, které firmy mi dohodí). Každopádně musím uznat velkou sílu sociálních sítí Twitter a LinkedIn, díky kterým se na mě nabídky hrnuly celkem dost. Pokud na LinkedIn ještě nejste a hledáte práci, určitě doporučuji.
Přijetí do zaměstnání mi poslaly obě dvě firmy, což byl druhý nejhorší scénář. První by byl ten, kdyby mě nevzali ani v jedné. :-) Teď jsem se musel rozhodovat: obě firmy nabízely práci, která mě zajímala, i když byly obě odlišné. Po myšlenkovém brainstormingu jsem se rozhodl pro Seznam.
Celkově mi najít práci trvalo včetně pohovorů asi 14 dní, takže jsem si celkem oddechl, přece jen ještě splácím auto. V Brně ale programátor najde práci celkem snadno (bohudík! :-)

Seznam má shodou okolností (no, popravdě to byl také jedno z rozhodujících kritérií pro výběr práce, nechtěl bych jezdit někam na sever Brna) pobočku hned vedlé mé bývalé firmy, obojí je v komplexu Brno Business Parku. Takže se vídám občas i s bývalými kolegy, což je fajn.
V Seznamu budu nejspíše dělat na hlavní stránce, tedy přímo na www.seznam.cz. Nebudu dělat webdesign, spíše tu práci pod ním, vytahování a zpracovávání dat z databáze a podobně. Hrát si budu hlavně s jazykem Python, C/C++ a MySQL. Celkem mě překvapilo, že zaučování jde celkem rychle, už po prvním týdnu jsem začal pomalu pracovat na prvním úkolu. V předchozí firmě jsem na začátku absolvoval několik měsíců školení, než jsem byl schopen něco smysluplného dělat.
V práci to vypadá na dobrý kolektiv, všichni si tam tykají, je to tam hodně neformální, což je jedině dobře. Trošku to kazí fakt, že práce je v openspace, ale na to si snad člověk zvykne; telefony tam nevyzvánějí každou chvíli, takže pohoda.

Tak uvidíme, zkušební dobu budu mít až do konce června, tak snad to klapne a bude ze mě plnokrevnej Seznamák. :-)

7 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Také bych se chtěl nechat zaměstnat u Seznamu (student, bez předchozích pracovních zkušeností), měl bys nějaký tip, co tam nejvíc zapůsobí u pohovoru? :) Dík.

Michal Špondr řekl(a)...

Myslím, že naučit se dobře Python a rozumět databázím je celkem dobrý krok.

Anonymní řekl(a)...

Nehlásím se na stejnou pozici (kde se programuje), ačkoliv programovat trochu umím (PHP + SQL), tak snad doufám, že to bude výhoda.

Mohu se zeptat, jak to celé probíhá? Sejde se tam více uchazečů, kteří na něčem pracují, nebo je to jinak?

Pomůže, když si do CV dám odkaz na projekty (dělám open-source pluginy do WordPressu, jehož znalost je vyžadována - nicméně programování je mimo), nebo to stačí zmínit až u pohovoru?

Omlouvám se za blbé dotazy, ale jakékoliv relevantní informace ohledně přijímacího procesu mi pomůžou, bohužel to není nikde na webu Seznamu popsané (to je možná příliš naivní představa).

Michal Špondr řekl(a)...

Nevím, jak je to teď a jestli to není nějaké interní know-how, tak snad nic neporuším. :-))
Za mě to probíhalo tak, že jsem došel na pobočku, měl jsem videokonferenci, pokecali jsme si o mých schopnostech, znalostech a tak, vyplnil jsem nějaký písemný test. V druhým kole jsem se sešel přímo s programátory, kteří se mě ptali na detailní programátorské věci. A pak jsem dostal "domácí úkol" něco naprogramovat.

Odkazy na projekty jsou určitě výhoda, pak se dá podívat, co konkrétního člověk vyrobil.

Anonymní řekl(a)...

Už jsem odeslal životopis, uvedl jsem tam jednu z referencí, tak snad to k něčemu bude. Říkal jsem si, jestli nebude mínus, když uvedu mail na doméně gmail.com, tak jsem tam nakonec šoupl svoji univerzitní adresu (i když to by snad na ne/přijetí nemělo mít vliv). :)

Mám se u případného pohovoru připravit na "šablonovité" otázky typu "Co je vaší slabou stránkou?", "Pod jakým stylem vedení se vám nejlépe pracuje?", či jiné šílenosti?

Předpokládám, že o moji pozici bude větší zájem než o programátorskou práci, tak jsem zvědavý, jestli třeba také dostanu něco za úkol...

Michal Špondr řekl(a)...

Nevzpomínám si už.

Anonymní řekl(a)...

Aha, ok. Díky za reakce, v ideálním případě budem kolegové. :)