3.11.11

Bio nebio - příběh několika párků

Zkusil jsem si zaexperimentovat s kvalitou potravin a koupil jsem si hospodskou klasiku - vídeňské párky. A to ve dvou baleních; jedny byly vídeňské bio párky s obsahem vepřového masa 95%, druhé byly Interspar-made párky. Cenově vyšly 4 nožky bio párku na 59,90 Kč (tedy cca 15 Kč za nožku), Interspar párky za 19,20 Kč (tj. 6,40 Kč za nožku).
Bio Vídeňské párky

Interspar Vídeňské párky
Podívejme se na složení.
Bio párky nabízejí 95% masa, zbytek jsou soli, konzervanty. stabilizátory apod. Celkem příjemné zjištění, že jím opravdu maso. Interspar párky obsahují masa 60%, tedy skoro polovina párku je něco jiného. Nevím, co z toho tvoří největší část, tipoval bych to na tu rozemletou kůži. Konzervanty a soli jsou na tom podobně. Tady se nikdo nemůže zlobit, že se to tam přidává, pokud lidi chtějí, aby to nezačalo hnít dřív, než s tím dojedou domů.
Složení bio párků

Složení Interspar párků
Párky jsem vybalil a pustil se do náročného procesu vaření. Nejprve se podívejme na fotky studených nevařených párků. Z Intersparu jsou o něco tmavší, jiné složení prostě dělá svoje. Jinak mi oba druhy přijdou podobné.
Studené Interspar párky
Studené bio párky
Vaření proběhlo ve vodě, což je u mě nezvyk, protože většinou strčím párky do mikrovlnky na minutu, dokud se neozve puknutí. :-) Ale chtěl jsem tentokrát mít párky takové, jaké je tvůrci zamýšleni. Pravda, pukly mi některé i tak, prostě se mi to tak víc líbí. :-)
Barva se nijak znatelně nezměnila, bio párky jsou světlejší
Uvařené Interspar párky

Uvařené bio párky
Zkusil jsem si párky rozříznout, jestli budou vizuálně vypadat jinak uvnitř. Tady už jsem si rozdílu všimnul. Zatímco bio párek šel nožem přeříznout hladce, ostří zajelo do masa, Interspar párky byly takové gumovější a kladly noži odpor.
Maso mi u bio párku přišlo takové růžovější, co se struktury týče, tak jsem žádný výrazný rozdíl neviděl.
Rozříznutý bio párek

Rozříznutý Interspar párek
A je čas na samotné ochutnání!
Musím říct, že zde už jsem si rozdílu všimnul i já jako gastronomií nepolíbený laik. Vůně Interspar párků byla taková nijaká oproti vůni bio párků. Bylo prostě víc cítit to maso. Chuťově tam také rozdíl byl. Normálně, kdybych si koupil jen Interspar párky a jedl je, tak mi přijdou jako normální párky. Ale protože jsem měl hned vedle i párky z 90% masa, bylo vidět, že tam chuťový rozdíl je. Bio párky byly víc chuťově výraznější. Neříkám, že mi Interspar párky nechutnaly, ale byly prostě takové nijaké. Kdybych si měl vybrat, dám přednost těm bio párkům.

A to je všechno. Zkusil jsem si, jaký je rozdíl mezi naoko stejným jídlem za 60 Kč nebo 19 Kč, a rozdíl tam skutečně je. Jen si ho všimnu až když mám vedle sebe ke srovnání oba druhy. Normální člověk moc velký rozdíl nepozná, důležitý je spíše pocit, že jíte něco, co je bio a co má o 35% masa víc. Zdraví škodlivé to bude myslím obojí stejně, nepovažuji vepřovou kůži za něco toxického.

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Tea and WATT...as in KILLA WATT and KILLA MICHE is with KILLA REMY.
LOUISIANA U..they did their DOMPARK and that KIDDOMP led right to CHENEY.

Elza řekl(a)...

to já teda procento masa podle chuti poznám a hlavně podle lepení se na zuby.