2.9.12

Instalace Cyanogenmodu na Samsung Galaxy S 1

Nedávno mi vypršela záruka na můj Samsung Galaxy S a protože mě to lákalo už delší dobu, rozhodl jsem se vyzkoušet si instalaci Cyanogenmodu 9 na můj Samsung Galaxy S, na které byl doposud oficiální systém od Samsungu, Android 2.3.6, celé to bylo zasekané a pomalé. Protože to nebylo úplně bez komplikací, rozhodl jsem se to sepsat pro podobné odvážlivce.

V prvé řadě: popisuji instalaci z pohledu uživatele Linuxu. Tedy žádný Odin nebo One-Click Root, o kterých se píše v 95% návodů, ale které jsou pro mě nepoužitelné.
  1. Stáhněte si program Heimdall (https://github.com/Benjamin-Dobell/Heimdall); buď z GITu nebo se tam dá stáhnout přímo zip soubor. Některé distribuce už nabízejí balíček či binárku.
  2. Zkompilujte. Mně to řvalo něco o chybějící knihovně libusb a libpit. Obě jsou dodávány v GIT repozitáři, libusb ale často najdete ve své distribuci (hledejte ale devel balíček), libpit zkompilujete klasickou trojkombinací ./configure && make && make install. Podobně i samotný Heimdall.
  3. Pak jsem telefon připojil jako USB disk a zazálohoval si vše, o co jsem nechtěl přijít. Čert vem aplikace a konfigurace, ty se dají z Google Play stáhnout znova, spíš fotky, obrázky, dokumenty a tak dále. Důležité jsou i kontakty. Pokud je nemáte všechny na SIM kartě, doporučuji si je všechny převést do Google Kontaktů a sesynchronizovat. V novém systému je zase po synchronizaci budete mít všechny.
  4. Stáhnout si potřebné soubory.
    Kernel - co budete potřebovat první, je rootnuté jádro. Bez rootu nenainstalujete Cyanogenmod. Já použil toto: http://uloz.to/xM6WYzw/sp-root-tar Je třeba si dát pozor, které jádro stahujete; nevím přesně, podle čeho je třeba ho vybírat, ale mělo by odpovídat verzi jádra na vašem telefonu, "jen" je navíc rootnuté. Tady jdete trochu na vlastní riziko, stejně jako jsem šel já (a že jsem si užil asi 4 jádra, s kterými jsem si telefon málem bricknul...)
    Cyanogenmod - nejnovější stabilní verzi si můžete zjistit třeba z této tabulky http://wiki.cyanogenmod.com/wiki/Devices_Overview#Samsung_Galaxy_S ve sloupci Stable, momentálně je tam 9.1.0.
    Google Apps - http://wiki.cyanogenmod.com/wiki/Latest_Version#Google_Apps - budete je potřebovat, abyste po instalaci měli v telefonu základní aplikace jako Google Play a hlavně abyste mohli telefon propojit se svým Google účtem.
  5. Nahrajte výše zmíněné soubory Cyanogenmod a Google Apps přes USB do telefonu, ideálně přímo do kořenového adresáře, tedy ne do žádných podsložek. Kernel ne, ten budeme instalovat zvlášť.
  6. Vypnout telefon a dostat ho do Download režimu. Do toho se dostanete stisknutím tlačítka Home (to velké uprostřed :-) a tlačítka pro snížení hlasitosti, během tohoto stisku připojíte USB kabel. Po chvilce se objeví obrazovka s Download režimem.
  7. Nejdříve je třeba rootnout telefon. To provedeme přes Heimdall. Rozbalíme stažený soubor sp-root-tar (či jiný kernel), abychom získali jen soubor zImage. Pro zálohu jádra doporučuji buď projít dokumentaci k Heimdallu nebo použít jiný nástroj; já jsem odvážně postupoval bez ní. Máme-li připojený telefon přes USB kabel + Download režim, zadáme na příkazové řádce:
    heimdall flash --kernel zImage
    Během pár sekund se nové jádro překopíruje do telefonu a ten se potom sám restartuje. Měl by v pohodě naběhnout, jen to jádro bude jiné. Pokud se nezadaří (např. já měl při zkoušení jader problém s bootloopem, tedy smyčkou, kdy se mi telefon stále restartoval), není vše ztraceno. Dostanete-li se do Download módu, stále máte možnost instalovat jiná, snad funkční, jádra.
  8. Zda máte rootnuté jádro, ověříte například aplikací ROM Manager. Pokud rootnuté není, tak vám to zařve hned na začátku, že to nemůže pokračovat.
  9. Opět vypneme telefon a pak se dostaneme do Recovery módu stisknutím a podržením tlačítka Home, hlasitost nahoru a tlačítko na zapnutí telefonu.
  10. V menu vybereme Wipe data/factory reset. To mi trvalo celkem dlouhou dobu, několik minut, telefon vypadal, že nereaguje. Takže se nebojte počkat a hlavně nerestartovat. Když to bude nad 20 minut, je už asi něco špatně. V menu ještě myslím je něco o záloze ROM, kterou si můžete předtím udělat. Mně se povedlo dostat zpět instalací souboru update.zip, který mi tam asi předtím nechaly mé hrátky se zálohováním v ROM Manageru. :-)
    Poté jsem dal ještě wipe cache.
  11. Pak přišla samotná instalace Cyanogenmodu. Tady jsem měl trochu problémy, které neumím (a nechci) reprodukovat, takže pozor, co děláte. Vyberete instalaci zip souboru z SD karty, najdete si ten vámi nahraný soubor (cm-9.1.0-galaxysmtd.zip v mém případě) a pustíte. Mně to řvalo něco jako "Can't open /sdcard/cm-9.1.0-galaxysmtd.zip (bad)" a pak mi systém nechtěl naběhnout vůbec. Naštěstí se telefon dá stále připojit jako USB disk, takže jsem ten soubor stáhnul znova, nahrál do telefonu a zkusil znova nainstalovat a už to šlo bez problémů.
  12. Poté jsem v menu vybral reboot a naběhnul Cyanogenmod! První start trvá delší dobu než normálně.
  13. Pokud je vše OK, opět se dostaňte do Recovery módu (viz bod 9) a podobně jako v bodu 11 instalujte Google Apps.
  14. Opět reboot a měl by vám naběhnout Cyanogenmod. Pusťte aplikaci Google Play a bude to po vás chtít propojení s Google účtem.
A to je vše. Vypadá to složitě a složité to je, aspoň napoprvé. Osobně doporučuji dělat to pod vedením někoho, kdo už si tím peklem prošel; já bych byl bez pomoci lidí na netu taky ztracenej. Výsledek ale stojí za to. Nedělal jsem si žádné benchmarky před a po, ale odezva je oproti originální ROMce blesková, aplikace se spouští a fungují svižně, radost s tím pracovat.
Čerstvě nainstalovaný Cyanogenmod 9 na mém telefonu

6 komentářů:

Radek řekl(a)...

Ahoj Michale,

díky za návod! Už jsem SGS chtěl hodit do háje, ale po nahrání CM9 je z něj zase použitelnej telefon.

Taky jsem měl problémy s kernelem. Po nahrátí toho z článku se můj telefon pořád restartoval. Fungoval až tento. Asi je víc verzí toho telefonu a každej potřebuje trochu něco jinýho.

-Radek

devidcharles řekl(a)...

to convert edb to pst try stella edb to pst
https://www.stelladatarecovery.com/#

adamluis řekl(a)...

RAR File Password Recovery software Stella data recovery with best recovery solution..
https://www.stelladatarecovery.com/recover-rar-password.html

Unknown řekl(a)...

Stella ost to pst converter software program convert all of the ost file data like electronic mail items, contacts gadgets, calendars gadgets, assignment items, notes items, magazine items and all the gadgets of the user define folders
#ost to pst converter free#convert .ost to .pst # convert ost to pst outlook 2016.

For added information go to This hyperlink.
https://www.stelladatarecovery.com/email-migration/ost-to-office-365.php

adamluis řekl(a)...

Stella tgz to pst converter software program convert all tgz document information in to pst document. Stella tgz to pst converter software convert all version 32bit and 64bit zimbra record data in to pst document. Stella zimbra to pst converter software program convert all unmounted and corrupted zimbra mailbox gadgets in to workplace 365 account. Stella zimbra to pst converter software program convert all deleted objects data in to pst record.
For more Information visit Stella data recovery Software
#Tgz to Pst Converter#Convert Zimbra to Pst

mayra řekl(a)...

MSG to EML Converter
Get GSTECH MSG to EML converter software to instantly recover MSG emails and then convert into EML file. Software keeps your data safe during transferring your data into other format. Read more- https://www.gstechsoftware.com/msg-to-eml-converter.html