17.3.08

Death Note

Po delší době jsem zase shlédl nějaký ten anime seriál. Jmenuje se Death Note, v překladu něco jako Deník smrti. Seriál má 37 dílů a pojednává o chlapci, který našel deník, do kterého když napíše jméno člověka, jehož tvář má před očima, tak tento člověk do 40 sekund zemře na zástavu srdce, pokud to do deníku není napsáno jinak.
Dále nedoporučuji číst těm, kteří by měli případně zájem tento seriál shlédnout.
Hlavním hrdinou je génius Light Yagami, pohledný a hlavně neuvěřitelně inteligentní chlapec, nejlepší ve škole. Náhodou objeví deník, do kterého když člověk zapíše jméno člověka, tento člověk do 40 sekund zemře. Deník na Zemi upustil znuděný bůh smrti Ryuk, který zatoužil po troše vzrušení.
Light chce deník využít k tomu, aby vytvořil ze Země dokonalé místo, začne likvidovat všechny vrahy a násilníky, kteří se objeví v médiích. Brzy však začne policii být podivné, že umírají zločinci sami od sebe na srdeční zástavu a začnou po vrahovi pátrat - přece jen, i když zabíjí pro dobrou věc, tak zabíjí. Na veřejnosti je znám jako Kira, což je slovní hříčka od slova killer - zabiják. Do pátrání se zapojí mladý, ale podivínský mladík, známý všem pod přezdívkou L. I tento mladík je prudce inteligentní a má neuvěřitelné dedukční schopnosti. Light brzy objeví, že se po něm pátrá a začne válka mozků, kdy se Light snaží zabít L (neví, jak vypadá ani jak se doopravdy jmenuje) a L zase chytit Lighta.
Děj je plný myšlenkových pochodů obou hlavních protagonistů, kteří se snaží jeden na druhého vymýšlet léčky a nástrahy, aby se ten druhý nějak odhalil. Důmyslné tahy připomínají šachovou partii dvou géniů. Dojde to až tak daleko, že Light se dostane do skupiny, která pátrá po Kirovi a nyní musí hrát dvojí hru: sám sebe musí zatajovat a zároveň musí i sám po sobě pátrat.
Na scéně se objeví další bůh smrti, Rem, a s ním i další deník smrti. Ten získá krásná modelka Misa Amane, která obdivuje Kiru, protože zabil vrahy jejich rodičů. Není však tak inteligentní, jako L nebo Light, a tak je brzy dopadena; L ji však chce využít k nalezení Lighta.
Light využije pravidel deníku a zbaví se svého i deníku Misy a oba zapomenou, že vůbec měli něco s Kirou společného. Deník se však dostane do rukou jiné osoby a pak po dlouhé době a mnoha spletitých situacích se opět dostane k Lightovi, z kterého mezitím opadlo podezření a kterému se poté navrátí paměť. Mezitím je však zabit L.
Hra a pátrání pokračují dál, z Lighta se stane na přání L druhý L. Na scéně se objeví další osoba, dětinský, avšak také prudce inteligentní nástupce původního L, zvaný N. S ním začne Light také bojovat. Ke konci už mi seriál nepřišel tak nápaditý, jako na začátku, avšak stále je to velmi zajímavé.
Light je na konci dopaden, protože v jeho plánech byla chyba. Nepomůže mu, že chtěl ze světa udělat lepší místo, je postřelen a umírá. Jeho život si vezme zapsáním do deníku smrti bůh smrti Ryuk.

Seriál mě opravdu zaujal, hlavně tím plánováním a myšlenkovými souboji mezi Lightem a L. V seriálu jsou často nečekané zvraty, které mu dodávají po celou dobu šťávu. Atmosféra filmu je ponurá a to tím více, čím víc "známých" lidí umírá, protože jsou pro Lighta nepohodlní. Do filmu je zamotána i láska - a to jak Misy k Lightovi, tak Rem k Mise; zneužívání citů v plánech a nápadech, jak dostat toho druhého. Doporučuji všem, co mají hodně hodin volného času, protože ten seriál vás prostě nepustí, dokud ho nedodíváte do konce. :-)

5 komentářů:

sinesteri řekl(a)...

Miluju Death note :) Jsem zatím u 33 dílu a na deathnote.tv mi nejdou přehrát další..!! Takže jsem se začala dívat na Nanu a Black Lagoon, abych neměla tak velkej absťák, ale chci to dokoukat.. Už jen čtyři díly..!:(

m1c4a1 řekl(a)...

Tak ty 2 názvy mi nic neříkají, ale tu závislost chápu. Proto jsem posledních cca 15 dílů dokoukal v kuse. :-D A mám to z DC, na netu jsem nic nenašel. Popravdě i z toho DC to byl oříšek dotahat, na českých hubech to skoro nikdo nemá, takže jsem pátral po nějakých anime hubech a na nějakech 6. pokus mi to vyšlo a stáhlo se to.

Anonymní řekl(a)...

tyjo, podle toho jak je to tu napsané, tak to vypadá opravdu dobře .. určitě přečtu + shlídnu !! jinak bezva stránka :) ;)

Anonymní řekl(a)...

Death note je super, nej manga i anime!!! :o) ♥

Anonymní řekl(a)...

takze...
Byl ohlasen sraz milovniku Deathnote, at uz milujete jen film, mangu nebo anime, aj tak aj tak mate povinnost prijit xP
Sraz se bude konat nejspise v cervnu, dosud neni urceno presne datum. Srazu bude, ale vic nez jeden. Meli by byt 3-4.
Jeden v Hradci Kralove dalsi v Praze, potom v Plzni a premysli se i o Brne.
Pokud bude nekdo chtit prijit tak at se prosim ohlasi na e-mail ellegmei@seznam.cz