13.11.07

Svlek sklípkana Lasiodora parahybana

Včera se mi začal svlékat sklípkan Lasiodora parahybana do 10. svleku. Protože jsem zrovna byl doma, rozhodl jsem se to celé zvěčnit.
Fotky nejsou moc kvalitní, dělal jsem to svým 2Mpix foťáčkem v mobilu, ale aspoň něco. Navíc jsem nechtěl sklípkana při svleku moc stresovat, tak jsem to fotil zvenku přes sklo, i to dělá svoje.

15:46 - Sklípkan si lehl na záda a začíná se připravovat na svlek (fotil jsem bez blesku, nic moc kvalita):
18:59 - Po několika hodinách se začal pomalu svlékat. Tady už má venku tělo a začíná vytahovat nohy.
19:05 - Za 6 minut se vytáhl nohama jen o trošku.
19:06 - Tady jdou vidět nové chelicery, ještě bílé a měkké. Pár dní potrvá, než mu zatuhnou a bude moct zase lovit.
19:09 - Vytahování noh je skoro hotové
19:15 - ještě špičky...
19:19 - A je venku.
19:23 - Pavouk odpočívá a pumpuje objem.
19:49 - Už je pěkně seskládaný a odpočívá.
20:23 - Pavouk se otočil na nohy a tuhne.
22:28 - Sklípkan vysává tekutinu ze svlečky, je to bohatý zdroj cenných živin, kterých má po svleku málo.
Ještě pár dní bude trvat, než pavoukovo tělo a chelicery ztuhnou natolik, než bude moct lovit.
Tak takhle vypadá nějak svlek sklípkana. Snad to aspoň názorně pomohlo těm, kteří svlek ještě neviděli, aby si udělali obrázek.

6 komentářů:

DarkLady řekl(a)...

hm, na obrázcích to vypadá pěkně, ale doma bych to mít nemohla. Proti pavoukům nic, ale na sklípkany nemám dobrou vzpomínku z dětství...

m1c4a1 řekl(a)...

A copak ti sklípkani udělali?

DarkLady řekl(a)...

Jsem byla malinká, když se v dětském pokojíku na stropě objevil obrovskej chlupatej pavouk. Nikdo z rodiny jsme je nechovali, pravděpodobně někomu utekl. Zavolala jsem mamku a ta, ač se pavouků neskutečně bojí, přece našla odvahu a umlátila ho podpatkem boty a spláchla do záchodu. Já pak několik dní nemohla skoro spát. Táta zjistil, že to utekl sousedům, už před docela dlouhou dobou a prý byl jedovatý (pro člověka; samozřejmě vím, že každý pavouk je jedovatý). V tu chvíli zalitoval, že je v kanále, mohli jsme se soudit.

m1c4a1 řekl(a)...

No co se dá dělat. :-) Lepší mrtvej pavouk, než mrtvej člověk, o tom žádná. Ale skutečně nebezpečných sklípkanů, co by mi mohli ohrozit život člověka, není. Já jich teda pár takových chovám a už mně i utekli, vždy jsem je naštěstí chytil.
Prostě se stane... chovatel ví, jak jsou jeho pavouci nebezpeční a podle toho se musí zařídit, kdyby to někoho fakt pokousalo, tak je to jeho vina, že mu utekli. Nicméně nevím, o čem se soudit, když ten pavouk nic neudělal. :-) Za duševní újmu? :-) To by se pak dal soudit majitel každé kočky, která tady volně pobíhá, co když má nějakou nemoc? :-)

Anonymní řekl(a)...

Já bych umlátil vás za toho pavouka hovada!

DarkLady řekl(a)...

podepiš se, ať s Tebou mohu diskutovat, děkuji