
K napsání této úvahy mě přiměl dnešní
článek o třídění zbytků jídla, respektive ta diskuze pod ním. Nejde jen o tento článek, ale o veškeré ekologicky zaměřené reformy, které se snaží prosadit Strana zelených. Většinou zdvihají vlny nevolí a odporu, protože často omezují činnost lidí - větší poplatky za emise, recyklace atd. Každý by se však měl zamyslet, co za tím vším stojí.
Předem říkám, že jsem při posledních volbách volil Stranu zelených, protože jsou mi názorově nejbližší. I teď, po "roce" úřadování, jsou mi stále stejně sympatičtí a líbí se mi, že se snaží dodržovat to, co slíbili. Mnoho lidí je nazývá módně
ekoteroristy. Nebudu se dohadovat, jestli je to správně použitý termín, ale v podstatě jde o aktivisty, kteří se snaží bránit přírodu na úkor pohodlnosti lidského žití.
Na místě je otázka, jestli je to tak dobře. Osobně si myslím, že ano. Stačí se podívat, co lidé udělali s planetou za posledních cca 100 let. Ozónové díry, oteplování, smog, každý den zmizí nějaký živočišný druh díky činnosti člověka, masivní kácení deštných pralesů v Brazílii, obrovské skládky odpadu, terén změněný kvůli zemědělství a dopravě k nepoznání... Lidé se mají lépe, množí se a potřebují stále více a více prostředků a zdrojů, vzniká stále více znečištění... ale limity pro povolené znečištění zůstávají stále stejné. A to je ta chyba.
Člověk je prostě líný tvor. Lenost paradoxně vedla člověka k tomu, aby si ulehčoval svou práci, vyráběl nástroje, stroje, mašiny a různé pomůcky. Vydělával tak rychleji více peněz a měl méně práce. Všechna tato činnost byla směřována pro
jeho pohodlí. Na okolí a přírodu kašlal, respektive se jí věnoval úplně minimálně. Jak se říká, co oko nevidí, to srdce nebolí. Kdo z vás vidí ozónovou díru? Kdo z vás vidí veškeré důsledky globálního znečišťování? Nikdo. Jenže jednoho dne to přijde, na planetě se nebude dát pořádně žít; k čemu všemu to povede (války o nová území, o pitnou vodu?), to je na jinou úvahu. Toto nebezpečí se k nám stále rychleji blíží, tím rychleji, čím více je lidí. A proto je třeba utáhnout opasky a uskrovnit se. Začít se k přírodě chovat lépe. Šetřit, recyklovat... zvýhodňovat lidi, co žijí ekologičtěji, znevýhodňovat ty, co se nechtějí podřídit. Že to zavání porušováním demokracie? Jenže je třeba neplést si demokracii a absolutní svobodu.

Pokud chtějí lidé přežít, musejí se starat o svoje prostředí lépe. Země bez nás přežije, my bez ní ne. Sílící vliv různých ekologických stran je dobré znamení. Ano, jsem ochoten podstoupit určitá omezení, která se mi určitě nebudou líbit, ale na druhou stranu mě potěší fakt, že tím dělám něco pro přírodu.
Jak to vidíte vy?